Haberler
Haşereler neden çoğalırlar?
50 yaş üzeri çİftçilerimiz bilirler, eskiden tarlalarımızda haşere ilacı kullanmazdık.
 
Haşereler eskiden de vardı, ama çiftçimize bu denli zarar verecek kadar çok değillerdi.

Haşereler dünyamızın bir parçasıdırlar, her zaman da var olacaklardır. Onları tamamen yok etmemiz mümkün değildir. Doğa buna müsaade etmez.Onlar olmazsa bizler de olamayız.Tarlalarımızda haşerelerin olması tamamen doğaldır ve gereklidir.Tarlalardaki doğal bir haşere popülasyonu çiftçimize zarar vermez,
mahsüllerini tahrip etmezler.
 
Asıl sorun haşerelerin anormal çoğalması, epidemi yapmasıdır.
 
Peki haşereler neden çoğalırlar?
 
Haşerelerin anormal çoğalması ekolojik dengenin bozulmasının bir işaretidir.
 
Haşereler kendi popülasyonunu kendileri dengelerler, ne soyları yok olacak kadar azalır, nede epidemi yapacak kadar çoğalırlar. Haşereler, birbirlerini, yumurtalarını, larvalarını, bakterileri, mantarları ve diğer mikroorganizmaları yiyerek; Mikroorganizmalar da haşereleri ve birbirlerini  yiyerek ekolojik dengeyi sağlarlar.Tek ve çok hücreli tüm organizmaların doğada belli görevleri vardır. 
 
Eğer biz tarlamızda bulunan, mahsülümüze zarar vermeyen birkaç haşereyi hemen yok etmek için çok zehirli bir haşere ilacı kullanırsak, hem o tarladan alacağımız mahsulde oluşabilecek ilaç kalıntıları ile sağlığımıza zarar veririz, hem tarladaki tüm mikroorganizmaları yok ederek ekolojik dengeyi tahrip ederiz, hem de haşerelerin çoğalma (soyunu sürdürme) içgüdülerini tetikleyerek onların hızla çoğalıp epidemi yapmalarını sağlayan bir kısır döngü oluştururuz. Yani biz ilaçlayacağız onlar birsüre sonra tekrar artarak gelecekler, biz tekrar fazla doz kullanarak ilaçlayacağız, onlar tekrar çoğalarak güçlenerek gelecekler, biz yine daha yüksek doz kullanarak tekrar ilaçlayacağız onlar bu sefer hem çoğalarak ve hem de bizim ilacımıza karşı bağışıklık kazanarak tekrar gelecekler.
 
İlaç üreticileri yeni ilaçlar üretecekler. Bu ilaçları çiftçilerimize daha pahalıya satacaklar. Haşerelerin bu yeni ilaca karşı bağışıklık sistemi henüz gelişmediği için başlangıçta çiftçimiz ilacın iyi olduğunu düşünerek daha fazla para ödemeye mecbur kalacak ve bir süre sonra haşereler o ilaca karşı da bağışıklık kazanacaklar. Böylelikle bu şeytan girdabı devam edecek. Doğayla savaşı biz kazanamayız.
 
Bunun bedelini torunlarımız çok daha ağır ödeyecek.
 
Peki çözüm nedir?
 
Çözüm doğayı karşımıza değil, arkamıza almaktan geçer.
 
Doğamızı, toprağımızı, yeraltı sularımızı, besinlerimizi, dolayısıyle sağlığımızı tehdit eden, çok toksik ilaçlar yerine, toksik olmayan, çevreye zarar vermeyen, zararlılara karşı repellent, uzaklaştırıcı, caydırıcı etkiye sahip, biyolojik degrabel ilaçları tercih etmeliyiz.
 
Toksik ilaçlar çözüm değil, çözüme engeldirler. Bunu bilmek için alim olmamız gerekmiyor.Toksik ilaçlar işe yarasaydı haşereler çoğalmaz azalırlardı. Halbuki toksik haşere ilaçları çoğaldıkça, haşerelerin de çoğaldığı bir gerçektir.
 
Haşereleri kaçıran, uzaklaştıran ve öldürebilen bitkiler vardır. Chrysanthemum (Krizantem), Eucalypthus (Ökaliptus), Neem (Nim ağacı), Lavendula (Lavanta), Sedir ağacı, vs. gibi.
 
Bu bitkilerin özlerinden üretilen ilaçlar, toksik ilaçlar gibi ani ve tahrip edici değildirler. Etkileri yavaş ama kesin ve güvenlidirler.
 
Birçok gelişmiş Ülkede çiftçiler toksik haşere ilaçları kullanmadan bitkisel ilaçlarla ve doğal yöntemler kullanarak haşere sorunlarını çözüyorlar. Böylelikle hem haşerelerin hızla çoğalmalarını önlüyorlar, hem doğanın dengesini bozmamış oluyorlar ve hem de tamamen kalıntısız sağlıklı, lezzetli mahsüller üretiyorlar.
 
Bitkisel ilaçlara da dikkat etmeliyiz.

Bir ilaçın etiketinde bitkisel dir veya ruhsatlıdır ibareleri olsa dahi nasıl bir formulasyonla imal edildiği, hangi çözücü ve yardımcı maddelerin kullanıldığı çok önemlidir. 
 
En önemlisi, aktiviteleri yükseltilmeden formüle edilen veya solvent ve türevleri gibi keskin çözücülerle formüle edilen bitki özlerinin, zayıf olan etkileri iyice zayıflar, insektisit ve repellent özelliklerini kaybederler.
 
Herhangi bir bitkisel haşere ilacı üretmek çok zor değildir, fakat haşere sorununu  kalıcı olarak çözebilen etkili bir bitkisel haşere ilacı üretmek kolay bir iş değildir. Lüfen kuşkucu ve araştırmacı  olun, her söylenene inanmayın. Araştırarark, irdeleyerek, deneyerek, görerek bilgi ve fikir sahibi olun.

Haber Resimleri